A Vidéki stílus – a funkcionalitás és időtlenség szinonimája
Otthon

A Vidéki stílus – a funkcionalitás és időtlenség szinonimája

Az utóbbi években a vidéki stílus újra virágkorát éli, egyre több rajongót szerezve azok körében, akik szeretnék ötvözni a kellemeset a hasznossal. A meghitt, fából készült és praktikus terek kényelem és pihenés érzését keltik, de ez nem csupán egy hétvégi házikó stílusa, amit megszoktunk. A valódi vidéki stílus a funkcionalitás és az időtlenség üzenetét hordozza, kiemelve az anyagok ökológiai jellegét.

vidéki stílusban berendezett belső terek manapság már nemcsak vidéki házakra vagy hétvégi nyaralókra jellemzők, hanem egyre gyakrabban találkozhatunk velük nagyvárosi új lakásokban is. A múlt hangulatát idéző enteriőr a modern technológiai világban igazi nyugalom és feltöltődés szigeteként szolgál.

Mit tudhat meg ebből a cikkből a vidéki stílusról:

  1. A vidéki stílus története
  2. A vidéki stílus fő jellemzői
  3. A fa, mint a természet és harmónia összekötő eleme
  4. Vidéki ház enteriőrje
  5. A vidéki stílus kiegészítői
  6. Hogyan rendezzük be a helyiségeket vidéki stílusban

1. A vidéki stílus története

Eredetileg ez a stílus a farmerek és parasztok háztartásaiban alakult ki, akiknél a bútorok és kiegészítők esetében a funkcionalitás volt a fő szempont, mindennek megvolt a helye és célja. Kezdetben senki sem a díszítő funkcióra összpontosított, először is minden tárgynak praktikusnak kellett lennie, hogy ne foglaljon feleslegesen helyet. A bútorok kézzel készültek, gyakran nemzedékről nemzedékre öröklődtek, így alakult ki az a trend, hogy a berendezés részeként használt tárgyaknak kopottas megjelenésűnek kell lenniük.

Ha a vidéki stílust részletesebben szeretnénk megvizsgálni, több irányzatot különíthetünk el – provenszálit, angolt, skandinávot, westernt és még sok mást, de mindegyikben közös a időtállóság. Mindenkinek saját ízlése szerint választhatja ki, hogy a provanszi stílust részesíti előnyben, amelyet a természetesség, a levendula, a pasztell színek tisztasága és a dél-francia életérzés jellemez, vagy a szigorúbb, de ugyanakkor letisztult skandináv stílust választja.

A vidéki stílust több ország ihlette, elsősorban amerikai, francia és angol hatások érvényesülnek, de nem szükséges csak külföldre összpontosítani. Magyarországon is találunk kiválóan megmunkált és dizájnos darabokat, amelyek a fiatalabb generációk körében is népszerűek. Az utóbbi időben előtérbe került a "népművészet boom", amely nemcsak az építőiparban, hanem a divatban is megmutatkozik, és egyre nagyobb népszerűségnek örvend.


--> Egy klasszikus szlovák vidéki házikó vidéki stílusban. Forrás: maxpixel.net

2. A vidéki stílus fő jellemzői:

  1. Funkcionalitás – az elsődleges szempont a bútorok és a lakás egyéb elemeinek elrendezése, hogy minden tárgynak meglegyen a maga helye és funkciója.
  2. A fa masszívsága – egy minőségi darab a lakásban hosszú távú használhatóságot és a bútorok időtállóságát biztosítja.
  3. Semleges színek – világos, pasztell színek biztosítják a tisztaságot a belső térben, és kiemelik a régi fa tárgyakat; a fényes felületek nem népszerűek, inkább a matt színek dominálnak.
  4. Látható gerendák – A vidéki stílushoz hozzátartoznak a látható mennyezeti gerendák, mivel régen a házakat hagyományos anyagokból, fából és téglából építették. A magyar vidéki házakban gyakran a gerendák természetes vagy barnára festett színben tűnnek fel.
  5. Tömeges fapadlók – Régen vastag, masszív falapokat használtak, manapság inkább természetes hatású fapadlót választunk a modern igényekhez igazodva.
  6. Visszatérés a természetes anyagokhoz – A vidéki stílusban elsősorban a fa és a kiégetett tégla dominál. A szintetikus anyagokat elkerüljük.
  7. Fehér hagyományos vakolat – A vidéki stílus egyszerűséget és funkcionalitást képvisel, ezért festéskor is a hagyományos fehér színt választjuk. Ha valóban hagyományos vidéki házat szeretnénk, választhatunk hagyományos agyagvakolatot, amely újra divatba jön.
  8. Hagyományos kerámia – A kerámia hosszú ideje a történelem részét képezi, és már évszázadok óta kíséri az embereket. A kerámia nemcsak esztétikai, hanem gyakorlati funkciót is betölt. Akár egyszerű, máz nélküli, akár kézzel festett, mázas kerámiát választunk, biztosan nem fogunk melléfogni.
  9. Kézműves megközelítés – Minél inkább kézzel készített, annál inkább vidéki stílusú. Ezért ez a stílus tökéletes azok számára, akik szeretnek barkácsolni, kísérletezni, és mindig van valami, amit javítani kell otthonukban.

3. A fa, mint a természet és harmónia összekötő eleme

Ha úgy döntünk, hogy vidéki stílusban rendezzük be otthonunkat, fontos figyelembe venni, hogy a felhasznált anyagoknak „becsületeseknek” kell lenniük. Ez azt jelenti, hogy egy igazi, masszív tölgyfa bútor nem helyettesíthető másodlagos anyagokból készült elemekkel. Amikor belépünk egy ilyen enteriőrbe, minden egyes centiméternek a természetet, a fa illatát és a nyugalmat kell sugároznia.

Ha a hosszú élettartamot szeretnénk biztosítani, érdemes masszív bútorokat választani, amelyek a megfelelően feldolgozott anyagoknak és gondos karbantartásnak köszönhetően több évtizedig is kitartanak. Mivel kellemes illatuk van, és idővel a fa oxidációja miatt a színük is változik, minden térbe egyediséget és a természet változatosságát csempészik. Bónuszként a fa kiváló hő- és hangszigetelő anyag, bár hátrányai is vannak – mint minden természetes anyag esetében –, hiszen a napfény és a nedvesség hatására a fa változtathatja alakját és méretét.

A vidéki stílusban a legnépszerűbb fa dekorációk közé tartozik a tölgyfa és annak különböző változatai, mint például a sonoma tölgy, a hamilton tölgy (más néven dohánytölgy), valamint az arany tölgy. Ezek a fafajták megfizethetők, könnyen megmunkálhatók és tartósak. Természetesen mindenki saját ízlése szerint dönthet, hogy sötét cseresznyefát, különleges mangófát, vagy inkább hagyományos fenyő- vagy tölgyfát választ.

4. Vidéki stílusú belső tér

A vidéki vagy country stílusú enteriőr legkiemelkedőbb eleme a szőnyeg. A bútorok fából készültek, erősen kárpitozottak. Gyakran használnak robusztus, kényelmes foteleket és kanapékat, amelyek természetes, pasztell árnyalatúak. Bézs, zöld vagy különböző faárnyalatok elengedhetetlenek. A kanapét díszpárnák borítják, gyakran kockás vagy mezei virágmintákkal, de mindig természetes anyagokból készültek. A szintetikus és élénk színű kiegészítők itt nem találhatók meg. Az ilyen enteriőröket érdemes virágmintás képekkel, nagy vázákkal vagy vászon lámpákkal kiegészíteni.


Tipp egy vidéki ház enteriőrjének dekorálásához: Liliomok fakeretben – Fakép Liliomok Forrás: pinterest.com

Elterjedt elemei ennek a stílusnak a ládák, amelyek nemcsak tárolóhelyként, hanem gyakran dohányzóasztalként is szolgálnak. A virágos vagy állatmintás textíliák szintén tökéletesen illenek ebbe a stílusba. A legnépszerűbb vidéki stílus a provence-i, amely a pasztell színek egyszerűségét ötvözi a tiszta fehérrel, amelyet a levendula illata kísér. Az öreg bútorok felújítása egyszerű – a fehér vagy pasztell szín elrejti a hibákat, és néhány csiszolópapírral végzett simítás után új életet ad a bútoroknak.


Forrás: casa-padrino.de

5. A vidéki stílus kiegészítői és dekorációi

A vidéki hangulatot apró részletekkel is megidézhetjük, például fonott kosarakkal, réz kiegészítőkkel, vagy akár egy csokor mezei virággal a vázában. Ha nincs hozzáférésünk örökséghez, vagy nem vagyunk kézművesek, a boltokban számos ízléses és megfizethető kiegészítőt találunk.

Kedvelt tárgyak közé tartoznak például a faképek, tányérok, lenvászon konyharuhák, különféle mintás párnahuzatok vagy pasztell színű függönyök, amelyek minden szobát feldobnak.

A vidéki stílus kedvelt mintái a tiszta vonalak, világos színek, de még mindig érvényes a szabály, hogy ha az enteriőr egyszerű, nyugodtan lehet kísérletezni kiegészítőkkel.

5.1 Vidéki stílusú dekorációk a belső terekhez

Fa 3D gravírozott faliképek
(1)
9 590 Ft-tól
Borospince dekoráció - A borászat szépsége Borospince dekoráció - A borászat szépsége
2
Képek kávézóba, étterembe és bárba
(0)
9 590 Ft-tól
Faliképek a konyhába és az étkezőbe
(0)
9 590 Ft-tól
Fa falikép - Vidék Fa falikép - Vidék
2
Képek kávézóba, étterembe és bárba
(0)
9 590 Ft-tól
Fa falikép - Forralt bor Fa falikép - Forralt bor
1
Faliképek a konyhába és az étkezőbe
(0)
9 590 Ft-tól

A vidéki házak építéséhez használt gyakori anyagok közé tartozik a természetes fa, vörösbarna agyagcserép, és az egész épületet hagyományos törtfehér vakolat borítja. A fa keretek vidéki nyaraló hatást kölcsönöznek a háznak, de ma már egyre népszerűbb különböző színűre festeni őket, amely új hangulatot adhat az épületnek. A provence-i stílusban fehér vagy kék ablakkeretek a divatosak, míg a skandináv stílusban a tiszta vonalak és formák dominálnak, így az egyszerűbb euroablakok előnyösebbek, amelyek nem vonzzák magukra az összes figyelmet.

5.2 Kézműves dekorációk

Nyáron sok szabadidőnk van, amit hasznosan is eltölthetünk. Elég csak felkeresni a nagymama udvarát, és máris számos kézműves kiegészítőt készíthetünk a vidéki stílushoz. Az ember kreatív lény, és egy kis inspirációval igazi műalkotást is készíthet. Ha egy régi fészerben vagy istállóban találjuk magunkat, könnyen találhatunk olyan múltidéző tárgyakat, mint sziták, merőkanalak vagy reszelők, amelyek remek dekorációk lehetnek. A régi merőkanalak, amelyeket egy felújított vidéki konyhában helyezünk el, nosztalgikus hatást keltenek, és emlékeztetnek minket, hány finom leves készült velük. Különleges kategóriába tartoznak az olyan gyűjtői tárgyak, mint a régi vasalók, darálók vagy rokka, amelyek nemcsak érzelmi, hanem történelmi értéket is képviselnek.

Egy unalmas kerítés hangulatát feldobhatjuk néhány régi korsóval, amelyek feldobják a látványt, de hasonlóan jól mutathatnak fonott tálak vagy kosarak is.


Forrás: followtheyellowbrickhome.com

Különleges helyet foglalnak el a régi almáriumok, komódok vagy kályhák, amelyek háttérként szolgálnak, és fokozzák az általuk hordozott nosztalgiát. Megfelelő állapotban megtartva, gondos felújítással ismét praktikus és használható darabokká válhatnak.

További "retro" darabok közé tartoznak például a boroshordók, amelyek tökéletes kerti asztalként szolgálhatnak, valamint a régi létrák, amelyek virágágyássá alakíthatók. A fantáziának nincs határa, így bátran kísérletezhetünk.

6. A vidéki stílusú lakberendezés helyiségeinek kialakítása

Inspirációt keres vidéki stílusú helyiségeinek berendezéséhez? Összegyűjtöttünk egy bőséges válogatást modern és hagyományos vidéki stílusú enteriőrökről. Nézzük meg együtt, hogyan birkóztak meg a tervezők a vidéki stílussal különböző országokban. Az alábbi galériákban található enteriőrök a világ különböző részeiről származnak, így biztosan találnak ihletet!

6.1 Vidéki stílusú nappali

Bemutatunk egy átfogó galériát, tele inspirációval, amelyben különféle változatokban találhat vidéki stílusban berendezett nappalikat vagy olyan nappalikat, amelyek vidéki stílusú elemekkel rendelkeznek. A vidéki stílusú nappalik esetében jellemző, hogy ezek voltak a ház legnagyobb helyiségei, ahol az egész család összegyűlt. Éppen ezért nagy ülőgarnitúrát választunk. Ahogy a nappali galériákban is láthatjuk, a kandalló a nappali központi eleme volt, ahol a család a hideg időszakokban összegyűlt, hogy együtt melegedjenek.


Forrás: pufikhomes.com

Vidéki stílusú nappalik galériája:

+4

6.2 Vidéki stílusú hálószoba

A vidéki stílusú hálószobára jellemző, hogy világos, és az ágy fából készült, általában lábakon áll. Ha nagy, fából készült ágyvéget választunk, az csak még inkább kiemeli a vidéki stílust.


Forrás: pufikhomes.com

Vidéki stílusú hálószobák galériája:

+5

6.3 Vidéki stílusú konyha

A valóság az, hogy a vidéki stílus leginkább a konyha berendezésében nyilvánul meg, mivel ebben a helyiségben érezhető leginkább a melegség, az otthonosság és a vendégszeretet, amely mindenkit lenyűgöz, aki egy ilyen konyhába belépett. Lehetett ez akár a nagymama konyhája is, ahová mindig szívesen mentünk nyaralni. Az ilyen konyha nem volt sem nagy, sem fényűzően berendezett, mégis a szeretet és meghittség érzését hagyta bennünk. Fa, finom ételek, és csak minimális dekorációk, hogy ne rontsák el „a mesebeli kis házikó” hangulatát.


Forrás: hgtv.pl

Napjainkban a vidéki konyhákat leginkább semleges színű bútorokkal, mint például bézs, vajszínű, elefántcsont színű berendezéssel kötik össze, és az enteriőr feldobásához elegendő néhány élénkebb színű vagy mintás kiegészítő. A vidéki stílus titka továbbra is az egyszerűség és a funkcionalitás, amelyek győzedelmeskednek a fogyasztói trendekkel szemben. Ezért a vidéki stílus kedvelői inkább olyan dekorációkat választanak, amelyek személyes jelentéssel bírnak (például fotók, képkeretek, emléktárgyak), és kerülik a túldíszítettséget és a modern stílust. Mint máshol is, itt is érvényes az aranyszabály: néha a kevesebb több.


Forrás: pufikhomes.com

Vidéki stílusú konyhák galériája:

+4

6.4 Vidéki stílusú étkező

A vidéki konyha alapvető berendezései közé tartozik a masszív étkezőasztal vagy egy klasszikus vitrin, amely akár a dédnagymama konyhájából is származhat, de még évek után is könnyen felújítható, hogy új fényében tündököljön.

--> Tipp a képen látható dekorációhoz: Háromrészes virágos fa falikép az étkezőbe, Forrás: wawocomplete.com


Forrás: pufikhomes.com

Vidéki stílusú étkezők galériája:

+5

6.5 Vidéki stílusú fürdőszoba


Forrás: pufikhomes.com

Vidéki stílusú fürdőszobák galériája:

Ha szereti a természetet, a természetes anyagokat és a régi dolgok iránti nosztalgiát, akkor a vidéki stílus pontosan Önnek való. Az egyetlen hátránya, hogy ha egyszer elkezdi dekorálni a vidéki stílusú teret, nehéz lesz abbahagyni.


Forrás: pixabay.com