Az élet elemei - Minden az elemekről, jelentőségükről és szimbólumaikról
Már az ókori görögök is úgy vélték, hogy négy alapvető elem alkotja a világot: a föld, a víz, a levegő és a tűz. De tudta, hogy vannak más élet szimbólumok is?
A következő cikkben a következő témákat olvashatja:
- Az elemek jelentősége és története
- A föld elem
- A víz elem
- A levegő elem
- A tűz elem
- Egyéb elemek
- A csillagjegyek elemei
1. Az elemek jelentősége és története
Amióta az emberiség öntudatra ébredt, igyekszik megérteni a körülötte lévő világot. Mindent, ami létezik, az öt érzékszervünkkel érzékelünk, ezek az egyetlen ablakok, amelyeken keresztül kapcsolatba kerülhetünk a testünkön kívüli világgal. A történelem során őseink számtalan különféle elméletet és gondolatot alkottak, amelyek a világ összetételét és működését próbálták magyarázni. Az egyik elmélet, amely szinte minden korai civilizációban közös volt, négy alapvető elemet azonosított: a földet, a levegőt, a vizet és a tüzet. Ezt a négy elemet együtt klasszikus elemekként ismerjük.
Mi indíthatta ezeket a korai kultúrákat arra, hogy egymástól függetlenül a földet, a levegőt, a vizet és a tüzet tekintsék a világunk alapvető építőköveinek?
A klasszikus elemek változatait többek között megtalálhatjuk az ókori Görögországban, Babilonban, Perzsiában, Japánban, Kínában és Indiában. A görögök, más kultúrákhoz hasonlóan, az elemi rendszert használták az élet lényegének magyarázatára, az élet eseményeit az „elemi” erők, például a szél vagy a tűz változásainak tulajdonítva. Sok ember a görög hagyomány elemeit „klasszikus elemekként” emlegeti, hogy megkülönböztesse őket a periódusos rendszer elemeitől. A görög klasszikus elemek több ezer évre nyúlnak vissza, jóval az olyan híres filozófusok előtt, mint Platón, és ez a koncepció egészen a reneszánszig fennmaradt, amikor az emberek kezdtek mélyebb megértést szerezni a természeti világról.
A négy klasszikus elemet kíséri egy ötödik elem, az éter. A víz, a levegő, a tűz és a föld nagyon mulandó természetű volt, míg az éter, a tér, kevésbé volt kötve a Földhöz, és inkább szelleminek tekintették. Például azt hitték, hogy a csillagok éterből állnak, amely változatlan.
Sokan úgy vélték, hogy az elemek egyensúlyt támogató módon működnek. Az egyensúlyhiányok voltak a fő okai olyan dolgoknak, mint a földrengések vagy az egészségügyi problémák. Az elemek egyensúlyhiányát a jólét hiányának tekintették, és az elemek mindennel összefüggtek, az évszakoktól a jóslásig. Sokan jól ismerték az elemeket és azok tulajdonságait, és ennek megfelelően igazították életüket.
2. Föld elem
Az egyik elem, amely minden elméletben megtalálható, a föld elem. Minden ember magában hordozza az összes elem bizonyos aspektusait, amelyek elengedhetetlenek jólétünkhöz és egyensúlyunk megőrzéséhez.
A föld elem talán a legkönnyebben érthető számunkra, mivel az anyagi és fizikai világot képviseli. A szilárdabb és sűrűbb anyagállapotokat szimbolizálja, amelyeket érzékszerveinkkel érzékelhetünk: a szaglás, a tapintás, a látás, a hallás és az ízlelés révén. Fizikai testünk, a minket körülvevő világ, pénzügyeink, az étel, amit fogyasztunk, és mindennapi szokásaink mind a föld elem hatása alatt állnak.
A föld elem tulajdonságai:
- Fizikaiság - A föld elem legfontosabb szimbóluma. Valójában ez az, ami összekapcsol bennünket a fizikai világgal, beleértve a fizikai testünket is. Különösen a legszilárdabb részeinket irányítja, mint például: fogak, körmök, ajkak, haj, csontok, izmok és zsír. A föld elem az, ami alakot és súlyt ad számunkra a környezetünkben, tapintható értelemben. A kínai orvoslásban a gyomorral vagy a léppel kapcsolják össze, ezért felelős a tápanyagok elosztásáért és az emésztésért.
- Személyiségjegyek - Azok, akik a föld elem jegyében születtek, Bika, Szűz vagy Bak, vagy akiknek alkataiban a föld dominánsabb, általában gyakorlatiasak, lojálisak, erkölcsösek, felelősségteljesek, gondoskodóak és empatikusak. Jól fejlett integritásérzékkel rendelkeznek, erős meggyőződéssel, és kiállnak a szavuk mellett. Általában türelmesek, céltudatosak, nem hoznak elhamarkodott döntéseket, és nem változtatják túl gyakran a dolgokat. Legtöbbször racionális hosszú távú karrierekben vagy kapcsolatokban találhatók meg. Hajlamosak élvezni az anyagi dolgokat, és szeretik a biztonságot környezetükben.
- Energia - A föld elem kapcsolatban áll a gyökércsakránkkal. A gerincünk alján helyezkedik el, és ez az a csakra, amely összefügg a biztonságérzetünkkel és a stabilitással. Amikor egyensúlyban van, erős összetartozás érzetünk van. Tudjuk, kik vagyunk, és ismerjük helyünket a csoportunkban vagy egyénként. A gyökércsakránk arról szól, hogyan kapcsolódunk a fizikai testünkkel, más lényekkel vagy a fizikai környezettel. Ezenkívül irányítja a nyugalom, stabilitás, megalapozottság és a higgadtság érzését.
3. Víz elem
A víz, a H2O kémiai képlete alapján, két létfontosságú elemből, oxigénből és hidrogénből épül fel, amelyek nélkülözhetetlenek minden élőlény számára.
Sok ókori kultúrában a víz az élet központját szimbolizálta, és isteni energiát tartalmazott. A fürdéstől, halászattól, utazástól, ivástól az imádkozásig, titkokig és erőig.
Keleten a Gangesz folyót máig szentként tisztelik. Egyiptomban a Nílust „nagy víznek” nevezik, és úgy tartják, hogy a kőkorszaktól kezdve a civilizációk életvonalát jelentette. Ahol víz folyik, ott körülötte élet sarjad és virágzik. A görögök is olyan fontosnak tartották a vizet, hogy tisztelték érte istenüket, Poszeidónt, míg a rómaiak ugyanezt tették Neptunusszal.
A kínai taoista gondolkodás szerint a víz az intelligencia és a bölcsesség, a lágyság és a rugalmasság jelképe, és egyben a születés és a halál átmenetét, valamint a nőies, „jin” energiát is szimbolizálja.
A keleti ősi tanítások szerint a víz kapcsolatban áll a szvadhiszthána csakrával. Ez a második, szakrális csakra a has alsó része körül helyezkedik el, és a folyékonyságot, nőiességet, érzékiséget, örömöt, az áramlás követésének képességét, a szabadságot és a kreativitás erejét képviseli. Minden alkalommal, amikor “kapcsolódunk” a vízzel, és tudatosítjuk annak energiáját, erősítjük ezeket a tulajdonságokat az elménkben és a testünkben.
Talán azért is olyan különleges a víz, mert bolygónk felszínének körülbelül 70%-át borítja, ami visszatükröződik abban is, hogy testünk körülbelül 60%-a víz. Lehet, hogy az óceán hatalmas, még mindig feltáratlan területei, a tengeri utak titokzatos történetei, az eltűnő örvények vagy a mély, sötét mélységek félelmetes lényei tartják fenn ezt a rejtélyt. Bármi legyen is az oka, a víz megőrzi titokzatosságát és lenyűgöző erejét.
4. Levegő elem
A levegő tulajdonságai alapján a könnyedséget, átlátszóságot és a mozgást szimbolizálja. Az emberiség már évezredek óta kapcsolja a levegő elemet az istenekhez és istenségekhez.
Az ókori Görögországban négy szélisten irányította az északi, déli, keleti és nyugati szeleket, és ők feleltek az évszakok változásáért is. Vayu, a szél és a lélegzet hindu főistene, akiről azt mondják, hogy „rendkívül gyönyörű” volt, és „zajos” módon száguldott ragyogó szekerén az égen.
Az ókori emberek hittek abban, hogy bár a levegőt és a szelet nem látjuk, mégis mély hatással vannak a körülöttünk lévő világra, és a természet láthatatlan, de rendkívül erőteljes erejét képviselik.
A testünkben finom energiájú szelek, úgynevezett Vayuk vannak, amelyek a fizikai és érzelmi cselekedeteinkért felelősek. A jógikus szövegek azt mondják, hogy ezeknek a szeleknek a jó áramlásának fenntartása az egyik kulcsa az önmagunkról való gondoskodásnak. Ezek a légmozgások magukban foglalják a beszéd, az éneklés, a kilégzés és a gondolkodás mozdulatait. Más mozgások közé tartozik a finom életenergia mozgása a szív és a tüdő körül, a levegő energia, amely irányítja az emésztést a test közepén, vagy az a képesség, hogy kapcsolatban érezzük magunkat a földdel.
A láthatatlan levegő elem hatalmas mennyiségű szent szimbolikát tartalmaz – kommunikáció, légzés és élet. Amikor megvizsgáljuk, hogyan lép kapcsolatba a levegő elem az érzékszerveinkkel, megtapasztalhatjuk a természet ezen részét olyan módon, amely segít abban, hogy jelenlévőbbek és érzékenyebbek legyünk a körülöttünk lévő világra.
A levegő elem közvetlenül kapcsolódik a szívcsakrához és az érintés érzékeléséhez. A szív gyakran a lélek lakhelyének tekintett hely. Ez az a hely is, amelyet életenergiánk tárolóhelyének tekinthetnénk.
5. Tűz elem
A görög filozófia a tüzet az egyik alapvető elemként tartja számon, amely a szenvedéllyel és az erővel kapcsolatos. A tűz olyan alapvető fontosságú volt, hogy Prométheusz, a hős, kénytelen volt ellopni a Nap tüzét, hogy az emberiség fennmaradhasson.
Hérakleitosz, görög filozófus, nagyon érdekes nézetet kínált a tűz elemről és annak lelkünkhöz való kapcsolatáról. Úgy érezte, hogy a lélek vízből és tűzből áll. Az örök lélek feladata végül az, hogy tiszta tűzzé váljon, amit a modern normák szerint „megvilágosodásnak” tekinthetnénk.
A keleti filozófiák a tüzet erősnek és őseredetinek tekintik. Fizikai megnyilvánulása az anyagcserénk. Mentálisan ez a személyes szándékban és a vágyban tükröződik.
A hindu hagyományban Agni nevű istenség testesíti meg a tüzet és a villámot. Agni fogadja az áldozatokat, közvetítőként szolgál az ég és a föld között, és mindennapi tüzének meggyújtása révén „örökké fiatal” marad. Ebben a mitológiában a tűz elem a kommunikáció és a halhatatlanság szimbólumaként jelenik meg.
Ami a halhatatlanságot illeti – azt tartják, hogy a lelkünk olyan, mint egy ujjlenyomat: a Napból és a csillagokból származunk, tűzből vagyunk.
6. Egyéb életelemek
Egyes források más elemeket is említenek, mint például a fát, a fémet vagy az étert. Ezeket azonban gyakran inkább az ember által használt leggyakoribb építőanyagoknak tekintik, vagy olyan megfoghatatlan energiáknak, amelyeket bár valamilyen módon érzékelünk, nehezebben tudunk megmagyarázni.
- Fa – A fa elem az életerőt, a növekedést és a jóságot szimbolizálja. A rugalmasság és az emberi szívélyesség szintén összekapcsolódik a fa energiájával. A fa életteli, aktív és rugalmas – gondoljunk csak egy új fűszálra, amely tavasszal előbújik a földből. A fa energiája a felfelé irányuló mozgást és növekedést jelképezi. Azok az emberek, akiknek energiája kiegyensúlyozott, rugalmasak és diplomatikusak, képesek mások nézőpontját is megérteni, miközben saját kiegyensúlyozott véleményüket is kifejezik.
- Fém – A fém elem egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy képes átvágni az élet bonyolultságán, és elkülöníti a felesleges dolgokat attól, ami valóban értékes és nemesíthető. Segít rendszerezni mindennapi tapasztalatainkat, és megkülönböztetni a lényegest a lényegtelentől. Akárcsak egy mesterien megmunkált kard csillogó éle, a fém kifinomultságot, ragyogást és rejtett lehetőségeket sugároz. Azonban az éle néha túl éles lehet, és határai túl szigorúak.
- Éter – Az éterben nincs meg a föld szilárdsága, a víz hidegsége, a tűz melege vagy akár a szél mozgása. Ezért az éter maga az „üresség” lényege. A tér elem az összes elem közül a legfinomabb. Testünkben gyakorlatilag bárhol felismerhetjük a tér elemet, ahol üres hely van: például az orrmelléküregekben, amelyek rezonálják a hangunkat, a tüdőben lévő térben, amely levegővel telik meg, valamint a gyomor üres terében, mielőtt megtöltjük étellel.
A középkori alkimistákat lenyűgözte az éter elem, és úgy vélték, hogy képes átváltoztatni az ólmot arannyá, vagy akár meghosszabbítani az életet. A tér elemet „kvintesszenciának” nevezték; ezt a kifejezést használták a „mennyei testek”, például a csillagok és galaxisok leírására is. Az ókori görögök az étert istenhez hasonló elemnek tartották, és olyan anyagnak, amely lehetővé tette az emberek számára a spiritualitással és az intuícióval való kapcsolódást. Az ősi jógik az étert úgy tekintették, mint ami szabad és mindenütt jelenvaló.
7. Az csillagjegyek elemei
A csillagjegyek felosztása elemek szerint:
Föld | Víz | Levegő | Tűz |
Bika | Rák | Mérleg | Oroszlán |
Szűz | Halak | Vízöntő | Kos |
Bak | Skorpió | Ikrek | Nyilas |
7.1 Tűz jegyek és szimbólumaik:
Tűz jegyek a csillagjegy szerint: Kos, Oroszlán, Nyilas
Az asztrológia válaszát erre a sürgető kérdésre a tűz jegyei foglalják össze. A tűz elég erőt ad ahhoz, hogy felálljunk, és tovább menjünk az élet legnehezebb csalódásai és veszteségei után is, amelyekkel az élet próbára tehet bennünket.
A tűz az ellenállás szimbóluma. Ez az a belső hálaérzet, amely egy újabb napért árad belőlünk, hogy életben vagyunk. A tűzzel a bennünk rejlő boldog belső állatról beszélünk, amely farkcsóválással ünnepli létezését. A libidóról, az étvágyról és a kreativitásról van szó. Az élet gyönyörű, de néha könyörtelen, kimerítő, és gyakran tragédiák kísérik. Az egyszerű túlélés néha nehéznek tűnhet, de éppen ezekben a helyzetekben mutatják meg a tűz jegyei bátorságukat.
Akárcsak maga a tűz, a tűz jegyek általában szenvedélyesek, dinamikusak és temperamentumosak. A tűz felmelegíthet, de nagy károkat is okozhat.
7.2 Levegő jegyek és szimbólumaik:
Levegő jegyek a csillagjegy szerint: Ikrek, Mérleg, Vízöntő
A levegő köti össze szívünket és elménket a minket körülvevő világgal. Asztrológiailag, de egyszerű nyelven is, a levegő az összekötő elem, amely végtelen információáramlást közvetít számunkra, és cserébe lehetővé teszi, hogy néhány üzenetet visszaküldjünk.
Az asztrológiában a levegő elem, amelyet az Ikrek, Mérleg és Vízöntő jegyek testesítenek meg, általában mentális és kognitívként írják le. Azok az emberek, akik dominálnak a levegő jegyek között, szimbolikusan, de gyakran szó szerint is, hidakat építenek, amelyek segítenek összekapcsolni a tudat belső valóságát a külvilág objektív valóságaival. Hajlamosak megnyerő szavakkal beszélni, amelyek segítenek megérteni a körülöttünk lévő világot.
A levegő jegyek az akciókról, ötletekről és a mozgásról szólnak – ők a „változás szele”. Ha erős szél támad, lehetetlen nem reagálni rá. Akárcsak a szellőt, őket sem lehet teljesen megragadni, és soha nem tudhatjuk, hogy milyen messzire sodornak. Ez szinte mindig egy izgalmas kaland.
7.3 Föld jegyek és szimbólumaik:
Föld jegyek a csillagjegy szerint: Bika, Szűz, Bak
A föld jegyek a szent, spirituális utat képviselik, amely éppolyan szent, mint a tűz, a levegő és a víz útjai. A föld az anyagi megvalósulásról szól, arról, hogy az ideálok és látomások kézzelfoghatóvá váljanak. A föld jegyű emberek azért érkeztek erre a bolygóra, hogy valós tetteket hajtsanak végre. Küldetésük van, és ezt a küldetést komolyan veszik.
Szembesülnek akadályokkal, ellentétes nézeteket valló emberekkel, korlátokkal vagy akár ellenségekkel is. Gyakran kénytelenek megállapodásokra jutni és kompromisszumokat kötni. Lassan, de biztosan haladnak előre, hűségesek, és a legnehezebb időkben is kitartanak szeretteik mellett. Jó napokon gyakorlatiasak, de előfordulhat, hogy materialistává vagy felszínessé válnak. A föld jegyűek olykor túlságosan óvatosak, birtoklóak vagy manipulatívak lehetnek.
7.4 Víz jegyek és szimbólumaik:
Víz jegyek a csillagjegy szerint: Rák, Skorpió, Halak
A víz erősen kapcsolódik az érzelmekhez, az érzésekhez, a jó és rossz hangulat váltakozásához. Víz nélkül mindannyian embertelenekké, laposakká, hidegekké és mechanikussá válnánk, szív és lélek nélkül, és valószínűleg különösebb életcél nélkül. Mindenhol olvashatunk a víz és az érzelmek közötti kapcsolatról.
Az intuitív, érzelmes és rendkívül érzékeny víz jegyek éppoly titokzatosak lehetnek, mint maga az óceán. Akárcsak a víz, lehetnek frissítőek, vagy belefulladhatnak mélységeikbe. Ezek a jegyek gyakran intenzív álmokat és határeseti-pszichés intuíciót tapasztalnak. A biztonság fontos számukra – a víznek szüksége van egy tartályra, különben kiszárad és eltűnik.
Ha azonban érzelmeink túl nagy hatalmat kapnak életünkben, könnyen magukkal ragadhatják az érzékenységünket a belső és külső életünk közötti összhang hiányára.