Mi az Életfa - minden, amit tudnia kell jelentéséről és szimbolikájáról
Érdekességek

Mi az Életfa - minden, amit tudnia kell jelentéséről és szimbolikájáról

Az életfa jelentését és szimbolikáját egy mondatban összefoglalni nehéz, hiszen számos kultúrában és vallásban jelen van. Olyan átfogó cikket készítettünk, amelyben minden fontos információt megtalál az életfákról különböző nézőpontokból.

A cikkben a következő témákról lesz szó:

  1. Mit jelképez az életfa általánosságban
  2. Hogyan értelmezik különböző kultúrák az életfa jelentését

    1. Kelta életfa
    2. Zsidó életfa - Kabbala
    3. Életfa a Mezopotámiában
    4. Buddhizmus és az életfa
    5. Kínai életfa
    6. Keresztény életfa
    7. Életfa és az északi kultúra
    8. Maja életfa
    9. Iszlám és az életfa
    10. Szláv életfa

1. Az életfa jelentése és szimbolikája általánosságban

Az életfa egy nagyon népszerű és univerzális szimbólum, amely különböző jelentéseket hordoz különböző kultúrákban és vallásokban. Leggyakrabban a halhatatlansággal vagy a termékenységgel hozzák összefüggésbe. A kultúrákon túl az életfák vallási szimbolikában is fontos szerepet játszanak. Az életfa szimbóluma nem egyetlen kultúrához kötődik, mivel már évszázadok óta használják szerte a világon.

Az életfát szent szimbólumnak tekintik, amely számos jelentést hordoz a vallási és spirituális filozófiákban. Bár az életfa különböző dolgokat jelképez, léteznek közös elemek, amelyek több kultúrában is azonosak.

Az életfa szimbólumának általános jelentése

Az életfa mindennel összekapcsolódik. Általánosságban a világegyetem összes elemének összekapcsolódását jelenti. Szimbolizálja az összetartozást és emlékeztet arra, hogy soha nem vagyunk egyedül. A gyökerei mélyre nyúlnak és elterjednek a földben, táplálékot véve a Földanyától, míg ágai az ég felé nyúlnak, energiát merítve a napból és a holdból.

Az életfa szimbólumainak jelentése:

  1. Ősök, család és termékenység: Az életfa szimbólum az ősökkel és a családdal való kapcsolatot jelképezi. A fa összetett gyökér- és ágstruktúrája mutatja, hogyan nő és terjed a család generációkon keresztül. A fa a termékenységet is szimbolizálja, hiszen mindig megtalálja a módját, hogy növekedjen, akár magvak, akár új hajtások révén. A levelek zöld színe pedig az életerejét jelképezi.

Fábol készült dekoráció - Szerelem fa Fábol készült dekoráció - Szerelem fa
6
+ 9
Fa életfák
(13)
8 590 Ft-tól
Fábol készült falidísz - Szív fa Fábol készült falidísz - Szív fa
49
+ 9
Fa életfák
(31)
6 690 Ft-tól
Fábol készült életfa matrica - Család Fábol készült életfa matrica - Család
42
+ 9
Fa életfák
(8)
9 590 Ft-tól

  1. Növekedés és erő: A fák az erő és a növekedés univerzális szimbólumai, különösen, ha magasak és erőteljesek. Gyökereik mélyen a földbe hatolnak, így biztosítva a szilárd tartást. A mély és erős gyökerek lehetővé teszik, hogy a fák a legkeményebb viharokat is átvészeljék, ezért az erő jelentős szimbólumai. Az életfa a növekedést képviseli, hiszen egy apró csemeteként kezd nőni, és hosszú idő alatt hatalmas, erős fává fejlődik. A fa kifelé növekszik, és szimbolizálja, ahogyan az ember is növekszik, erősödik, és az élete során egyre több tudást és tapasztalatot szerez.
  2. Individualitás: Az életfa az egyediséget szimbolizálja, mivel minden fa egyedi, és ágai különböző helyeken, különböző irányokban nőnek. Ez a szimbólum az egyéni fejlődést jelképezi, ahogy az ember egyedi lénnyé formálódik, hiszen a tapasztalataink formálnak minket azzá, akik vagyunk. Idővel a fák egyre egyedibb jellemzőket vesznek fel. Az ágak letörnek, az időjárás nyomot hagy rajtuk, és új ágak nőnek. Ez a metaforája annak, ahogyan növekszünk és változunk életünk során, és ahogyan tapasztalataink formálnak minket és növelik egyediségünket.
  3. Halhatatlanság és újjászületés: Az életfa az újjászületés szimbóluma, mivel a fák ősszel lehullajtják leveleiket, télen halottnak tűnnek, de tavasszal új rügyekkel és friss levelekkel élednek újjá. Ez az új élet kezdetét, az újrakezdést jelképezi. Az életfa a halhatatlanságot is szimbolizálja, mivel bár öregszik, magokat hoz létre, amelyek tovább hordozzák lényegét, így új fák révén tovább él.
  4. Béke: A fák mindig békét és nyugalmat sugallnak, így nem meglepő, hogy a fa a béke és a pihenés szimbóluma is. A fák jelenléte nyugodt, törzsük magas, erős és állandó, míg leveleik a szélben ringatóznak. Emlékeztetnek minket arra az egyedi, nyugtató érzésre, amit a fák közelében élhetünk át.

2. Az életfa szimbolikájának és jelentésének értelmezése különböző kultúrákban és vallásokban

Az életfa szimbóluma számos kultúrában és vallásban megjelenik. Jelentését azonban világszerte eltérően értelmezik. Megtalálható az ókori Mezopotámiától kezdve, Egyiptomon át, egészen Európáig, beleértve a kelta, északi és szláv kultúrát is. Ami a vallásokat illeti, ez a szimbólum megjelenik a buddhizmusban, kereszténységben, judaizmusban, iszlámban vagy akár a hinduizmusban is.

Most pedig kezdjük a kelta életfa jelentésével.

2.1 A kelta életfa jelentése

A kelta életfa (írül Crann Bethadh) fontos szerepet játszik az ír örökségben, és a legnépszerűbb kelta szimbólumok közé tartozik. A modern korban ez a kelta szimbólum díszítőelemként vagy tetoválásként használatos. A kelta életfa valódi jelentését azonban a szimbolikájában kell keresni.

Kelta életfa - Crann Kelta életfa - Crann
17
+ 9
Fa életfák
(7)
6 690 Ft-tól
Gaius életfa kép a falra Gaius életfa kép a falra
22
+ 9
Fa életfák
(12)
9 390 Ft-tól
Falmatrica életfa - Tölgy Falmatrica életfa - Tölgy
21
+ 9
Fa életfák
(30)
11 690 Ft-tól

Mi rejlik a kelta életfa szimbolikája mögött? 

  • A kelta életfa a természet erejét szimbolizálja.
  • A kelták úgy vélték, hogy a fák az emberi lények ősei voltak.
  • A kelta mitológiában úgy hitték, hogy az életfának különleges hatalmai voltak.
  • Ismert, hogy amikor Írországban új települést hoztak létre, a telep közepén egy fát ültettek, amelyet „Crann Bethadh”-nak neveztek (ami szó szerint életfát jelent).
  • Az emberek a fák alatt gyűléseket tartottak, és menedéket, valamint táplálékot biztosítottak a vadon élő állatok számára. A kelták tudták, hogy fák nélkül az élet rendkívül nehéz lenne.

Íme néhány további érdekes tény a kelta életfáról:

  • A fák kapcsolatot jelentettek a szellemek és az ősök világával, az élőlényekkel és más világok kapuival.
  • A legszentebb fa a tölgy volt, amely az „axis mundi”-t, vagyis a világ közepét jelképezte.
  • A tölgy kelta neve, a „daur” a „door” (ajtó) szó eredete – a tölgy gyökere szó szerint kapu volt egy másik világba, a tündérvilágba.
  • A fák körül számos ír legenda létezik. Például: Ha egy bizonyos fa mellett alszol el, lehet, hogy a tündérvilágban ébredsz fel.
  • Ez az oka annak, hogy maga az életfa szimbóluma olyan tulajdonságokhoz kapcsolódik, mint a bölcsesség, erő és hosszú élet.
  • A kelták úgy hitték, hogy ha szent fájukat kivágnák, ellenségeik elveszítenék hatalmukat.
  • A kelták az újjászületés jelentését az évszakok változásaiból vezették le, amelyeket minden fán megfigyelhetünk (tavasszal és télen egyaránt).
  • Rituálékat gyakran a születés, halál és újjászületés ciklusára alapozva tartottak. Úgy hitték, hogy a fa gyökerei behatoltak az alsó világ mélységeibe, ágai az ég felé nyúltak, és törzse a földi síkon maradt.
  • A tölgy arról is ismert, hogy vonzza a villámokat. A kelták ezt a fa tulajdonságát nagyon fontosnak tartották.

A kelta életfa mint otthoni dekoráció / kép

A kelta életfa nemcsak erőteljes szimbolikával bír, hanem egyben gyönyörű dekorációs elem is, például fali faragott kép formájában. A DUBLEZ műhelyében ezért döntöttünk úgy, hogy kínálatunkba felvesszük ezt a kelta életfát. Ez a gyönyörű tölgy, amelyet kerek keretbe foglaltak, kelta kultúra által inspirált dizájnnal készült. Nem is adhattunk neki más nevet, mint Crann, ami írül fát jelent. Most, hogy már ismeri az életfa szimbolikáját, ennek jelentése otthona falán teljesen új értelmet nyer.

2.2 Zsidó életfa - Kabbala

Talán a legösszetettebb és legbonyolultabb magyarázatot az életfára a Kabbalában találhatjuk, amely a judaizmus alapját képező zsidó misztikus hagyomány. Az életfa magyarázata rendkívül komplikált, ezért csak röviden és a legegyszerűbben fogjuk elmagyarázni. Ha alaposabban szeretné megismerni az életfát és a Kabbalát, ajánljuk, hogy forduljon szakirodalomhoz, ahol ezt a témát mélyrehatóan és részletesen bemutatják.

Az életfa a Kabbala szerint

Az életfa (Kabbala) az élet virágából ered. Héberül ez egy misztikus szimbólum, amelyet az élet Istenhez vezető útjának leírására használnak. Az életfa a világegyetem élő formája.

Ez a tíz kölcsönösen összekapcsolódó szféra (szefiróth, magyarul „szféra vagy kör”) elrendezése, amelyek a zsidó kabalista hagyomány központi szervezeti rendszerét vagy „kozmológiáját” alkotják. Minden szférának megvannak a maga jellegzetes tulajdonságai, saját energiája, és más szférákkal összefüggésben működik. Ezek a szférák 22 úttal kapcsolódnak egymáshoz. Összesen tehát az életfa 32 utat, 10 szférát és 22 utat tartalmaz. Az utak összekötik a szférákat. Ezek a kapcsolatok bizonyos energiát hordoznak. A 10 szféra = Püthagorasz rendszerének tíz archetipikus száma, a 22 út pedig a héber ábécé 22 betűjét jelenti.

Az összes isteni tulajdonságot és energiát magában foglalja. Az életfa háromdimenziós, és kisebb léptékben minden emberben megtalálható, például a DNS-ben is. Ez azért van, mert mindannyiunkban van egy isteni szikra. Feladatunk, hogy helyesen járjuk végig azokat az utakat, amelyeket a reinkarnációnk során kiválasztottunk. Három út van az anyagi életfán (az életfa egyik oldala) és három út a spirituális életfán (az életfa másik oldala). Az életfát mindig is a felsőbb világokba vezető úttal hozták összefüggésbe.

Az életfát a világegyetem és a psziché térképének, a világegyetem teremtési sorrendjének és a spirituális megvilágosodáshoz vezető útnak tekintik.

Zsidó életfa - Kabbala, az összes szférával
Forrás: wikipedia.org

Az életfa tíz szférájának magyarázata:

  1. Kether - Korona, tudat, maga a Teremtő. Kether a kezdetet képviseli, a legfinomabb energiát, ahol minden további szférában az energia egyre inkább anyagiassá válik.
  2. Chokhmah - Bölcsesség, energia, kezdet. Az impulzust, a gondolatok születését, a kreativitást képviseli.
  3. Binah - Értelem, forma. E két szó eredménye az erő megformálása és a forma és struktúra kialakítása.
  4. Chesed - Könyörület. A Binah szférából származó energiát fogadja be, és hozzáad egy további energiaáramlást, főként nőies funkciókat, mint például a szeretet, a könyörület és az anyagi megvalósulás képessége.
  5. Gevurah - Szigorúság. És mivel az ellentéteknek egyensúlyban kell lenniük, Gevurah kiegészíti a szeretetteljes Chesed szférát szigorúsággal, harccal, akadályokkal, próbatételekkel és a cselekvés szükségességével.
  6. Tiferet - A szépséget képviseli. Az életfa középvonalában helyezkedik el, és biztosítja a Chesed és Gevurah szférák harmóniáját. Egyensúly, középpont, szépség, igazság, az életfa szíve.
  7. Netzach - Héberül győzelmet jelent. Itt születik meg az emberi kreativitás és alkotóerő. A szféra a rejtett intelligenciát képviseli, valamit, ami mindannyiunkban ott van, és amit meg kell találnunk magunkban. Természetünk, amelyet a világ akadályai elnyomtak. Ez a kreatív mágia, a szexualitás és a művészet szférája. Hasonlítható az agy jobb oldalához.
  8. Hod - Kiegyenlíti a Netzach szférát. Az agy bal oldalához hasonlítható, mert a racionalitást, az értelmet képviseli. Itt kapnak formát az érzelmek és az ösztönök Chesedből és Gevurahból, és kezdenek hatni. Az értelem kiegyensúlyozza az érzelmeket. Az egészséges személyiség megőrzéséhez Hodnak és Netzachnak egyensúlyban kell lennie.
  9. Yesod - Alap. A Netzach és Hod eredménye. Itt található az emberi lélek, a tudatalatti, a személyiség, a tapasztalatok és az ego, amelyből tanulunk. A terhes nő jelképe, aki hamarosan szülni fog. A gyermek az előző szférákból született. A szellem anyagi formába történő evolúciójának folyamata.
  10. Malkuth - Az utolsó szféra a győzelmet jelenti. Az anyagi univerzumot képviseli, ahogyan azt ismerjük. Ez az anyagi valóság érzékelésének szférája, testi valónk által. Ez az egyesített életfa eredménye.

Az életfa nemcsak a fizikai univerzum megjelenéséről szól a felfoghatatlanból, hanem az ember helyéről is az univerzumban. Mivel az ember tudatot ruházott be, és a Kabbalában a tudatot a fizikai világ gyümölcseként tekintik, amelyen keresztül az eredeti végtelen energia végső entitásként élhet és nyilvánulhat meg. Amikor a teremtés energiája anyaggá sűrűsödik, azt feltételezik, hogy visszafordul az életfa felé, amíg újra egyesül valódi természetével. A kabbalista tehát arra törekszik, hogy megismerje önmagát és az univerzumot mint Isten megnyilvánulását, és a szefirotok szerinti lépéseken keresztül elérje a keresett megvalósulást.

Minket leginkább a Kabbala szerinti életfa ragadott meg. Ezért döntöttünk úgy, hogy díszítő fa életfáinkat az egyes szférákról nevezzük el. Konkrétan az alábbi négy szférát választottuk életfáinkhoz:

  1. Yesod - A szellem anyagi formába való átalakulásának folyamatát jelképezi, ezért Yesod életfánk az entekre emlékeztet, vagyis az ember és a fa egyfajta egyesülésére.
  2. Chokhmah - A bölcsességet képviseli, ezért a bonsai életfát választottuk a bölcsesség metaforájaként. A bonsai fák akár évszázadokig is nőnek, és nem véletlenül mondják: „Minél öregebb, annál bölcsebb”.
  3. Binah - A struktúrát és a formát képviseli. Nálunk Binah mint életfa nagyon kiegyensúlyozott, szimmetrikus fa.
  4. Malkuth - Az egyetlen életfa kínálatunkban, amely nem kerek keretben található.

Fa életfa - Yesod Fa életfa - Yesod
151
+ 9
Fa életfák
(111)
6 690 Ft-tól
Fa életfa kép - Chokmah Fa életfa kép - Chokmah
81
+ 9
Fa életfák
(66)
6 690 Ft-tól
Binah - Életfa ajándék barátoknak Binah - Életfa ajándék barátoknak
27
+ 9
Fa életfák
(20)
6 190 Ft-tól
Életfa motívumos dekoráció - Malkuth Életfa motívumos dekoráció - Malkuth
50
+ 9
Fa életfák
(55)
9 590 Ft-tól

2.3 Az életfa az ókori Mezopotámiában

Mezopotámia, amely Asszíria területén (a Tigris folyó északi medencéje, Ázsia) található, egészen Kr. e. 10 000-ig nyúlik vissza. Itt látható az úgynevezett Asszír életfa, amely csomók és vonalak sorozatából állt (maga az életfa). Ez egy fontos vallási szimbólum volt, amely asszír paloták falain jelent meg. Az életfa mindkét oldalán úgynevezett védelmezők álltak, akiket gyakran emberi szárnyas dzsinnek vagy szárnyas sasgének formájában ábrázoltak. Ezek vödrökben hozták a fának a vizet, ahogy a képen is látható. Ha az egyik kezükben egy vödröt tartottak, a másikat pedig egy kúpra emelték, az áldást jelentett. Feltételezik, hogy ebben a vödörben vagy virágpor (megtermékenyítés) vagy szent víz volt. Az életfa fölött a király állt, akit ezzel a vödörrel megáldottak vagy megtermékenyítettek. Az assziriológusok nem adtak nevet ennek a szimbólumnak, ezért kapta az „Életfa” nevet.

Életfa az ókori Mezopotámiában
Forrás: britishmuseum.org

2.4 Buddhizmus és az életfa

A buddhizmusban az életfa Bhodi-fa néven ismert, és úgy tartják, hogy ez a megvilágosodás fája. Buddha e fa alatt érte el a megvilágosodást, így ez egy rendkívül szent szimbólum.

A Bhodi-fa mint életfa a buddhizmusban
Forrás: wikipedia.org

2.5 Kínai életfa

A kínai mitológia szerint az életfát egy őszibarackfa ábrázolja, amelyet egy sárkány és egy főnix őriz. A sárkányt a kínai kultúrában a halhatatlanság miatt tisztelik. Ez a fa csak 3000 évente hoz barackot. A taoizmusban van egy történet, amely szerint aki megeszi ezt a varázslatos barackot, halhatatlanná válik.

Kínai életfa egy őszibarack formájában, amelyet egy sárkány és egy főnix őriz - Illusztráció
Forrás: pinterest.com

2.6 Keresztény életfa

Ebben az esetben az életfa a Teremtés könyvében szerepel. Úgy vélik, hogy ezt a fát az „Édenkertben” ültették el. Gyümölcse biztosította volna az örök életet, vagyis a halhatatlanságot. Azért, hogy Ádám és Éva ne egyen többet a jó és rossz tudásának fájáról, miután már evett belőle, Isten kiűzte őket a paradicsomból.

A kereszténységben az életfa olyan fa, amely gyümölcsöt hoz, amely halhatatlanságot ad. A katolikus keresztények meggyőződése szerint az életfa az emberiséget szimbolizálja, amely bűnöktől és korrupciótól mentes. A mormon biblia pedig némileg másképp tekint az életfára. A mormonok szerint a szeretetet szimbolizálja. A fa szerepel a Jelenések könyvében is, és úgy gondolják, hogy gyógyító tulajdonságokkal rendelkezik.

2.7 Az északi életfa és a skandináv mitológia

A skandináv mitológiában Odin az isten, aki minden mágiának uralkodik, és védi a bölcsesség és tudás nagy kútját a Yggdrasill világfájának gyökerében, amelynek ereje az egész univerzumot támogatja. Yggdrasill ágai alatt Odin beavatott varázslóvá válik, és felfedezi a sámán hivatását, megszerzi a belső látást és gyógyító képességeket.

Yggdrasill ágai az Asgard szellemi birodalmába nyúlnak, amely a felsőbb ént jelképezi. A fa középső területe a Midgard világ, az emberi ego és személyiség világa. A gyökerek a fa törpéinek és manóinak alvilágába nyúlnak, az árnyak és a tudatalatti érzékek helyére. Yggdrasill egy erős tengely, amely körül három lét síkja forog.

Az Yggdrasill fa a skandináv mitológiában - Illusztráció
Forrás: wikipedia.org

2.8 A maja életfa jelentése

A maja mitológiában az életfa, amelyet Yaxche néven ismertek, létfontosságú része volt a maja kozmikus világnak. A maják úgy vélték, hogy az életfa a maja világegyetem formájának ábrázolása, és hogy ez a fa összeköti a világegyetem három fő birodalmát: az égi birodalmat, a földi birodalmat és a maják alvilágát, amelyet Xibalbának neveznek.

A maja Yaxche életfa kőbe vésve
Forrás: pinterest.com

A három birodalom összekapcsolása

A maják úgy hitték, hogy a szent életfa az alvilágból ered, ahogyan az a Hős ikrek történetében és más maja mitológiai történetekben is látható. Szerintük a fa először az élet kezdetévé vált, az alvilágból kiindulva, majd felemelkedése során életet teremtett a Földön. Később mozgásba hozta a csillagokat és az égitesteket. A maja hiedelmek szerint a szent fa alakította az időt és a teret a mi világi birodalmunkban.

Úgy hitték, hogy a fa tovább emelkedik, míg végül eléri az égi birodalmat, ahol mozgásba hozta az égitesteket, és segített megformálni a maja világegyetemet. Ily módon a maják úgy vélték, hogy a szent életfa áthatotta és közvetlenül befolyásolta a maja világegyetem mindhárom birodalmát. A maják az életfát olyan függőleges tengelyként tekintették, amely összeköti a három kozmikus birodalmat.

A Ceiba fa ábrázolása

A maják a Ceiba fát tekintették az életfa szent fának valódi világban való megjelenítésének. Ezért minden maja településen és városban Ceiba fákat ültettek. Egy tipikus Ceiba hosszú, egyenes törzzsel rendelkezik, amely a gyökerekben denevéreket rejt. A maják hittek abban, hogy a hosszú, egyenes törzs a három birodalmat összekötő vízszintes tengelyt szimbolizálja.

Ceiba fa - fotó
Forrás: pinterest.com

A Ceiba fa végül lombozattal borított baldachinnal rendelkezik, amelynek ágai mind a négy irányban kiterjednek. A maják úgy vélték, hogy ez a négy fő irányt képviselte. Ez a fa a mai napig a maja falvak központjában található, és jelentős vallási szertartások helyszínének számít.

A Ceiba fa gyökerei hatalmasak és elég üregesek ahhoz, hogy tágasak legyenek és nagy barlangként szolgáljanak. Ezek a gyökerek általában denevéreket rejtenek, amelyek tovább erősítették a Ceiba fa szimbólumát, mint az életfa szimbólumát. Ennek oka, hogy a denevéreket jellemzően a maja mitológia alvilágával, Xibalbával társítják.

2.9 Az életfa az iszlámban

Az életfa a Koránban a halhatatlanság fájaként ismert. Az Édenkertben jelent meg, és ez az a fa, amelyről Ádám és Éva evett, miután Allah megtiltotta nekik.

2.10 Szláv életfa

Az életfa a szláv mitológiában a világ tengelyét, a világ középpontját és az univerzum egészének megtestesülését jelképezi. Az életfa koronája az ég felé nyúlik, a gyökerek az alvilágban élnek. Az életfa jellemző az orosz, belorusz, ukrán, lengyel, szlovák, cseh, szlovén, horvát, szerb, bosnyák, macedón és bolgár népmesékre. Ez a kép a világ vertikális (fa a földtől az égig) és horizontális (út) koordinátáit egyesíti. A belorusz népi életfa például közvetlenül összefügg az esküvői szertartással: A menyasszonynak nem szabad „boldogtalan fára ” raknia a lovait, hanem oda kell helyeznie őket, ahol a méhek mézet hoznak, amely aztán lefolyik a fa gyökereihez.

Az életfa számos szláv népmesében azt a helyet képviseli, ahol a szláv istenek és szentek laknak. A fa gyökereiben egy démoni lény – egy kígyó – él, amely gyakran Veles isten metamorfózisa. A szláv esküvői folklórban az életfa képe általában a természet termékenységét testesítette meg.

Szláv életfa - Illusztráció
Forrás: pinterest.com

Életfák a DUBLEZ műhelyéből:

Kelta életfa - Crann Kelta életfa - Crann
17
+ 9
Fa életfák
(7)
6 690 Ft-tól
Fa falmatrica - Életvirág mandala Fa falmatrica - Életvirág mandala
38
+ 9
Kör alakú mandalák
(18)
6 190 Ft-tól
-14%
Szláv életfa - Fali dekoráció Szláv életfa - Fali dekoráció
47
+ 9
Fa életfák
(17)
5 790 Ft-tól 6 690 Ft